1. Anasayfa
 2. Diğer

Arabaya Dökülen Yoğurt Kokusu Nasıl Giderilir?

Arabaya Dökülen Yoğurt Kokusu Nasıl Giderilir?

Arabaya yoğurt dökülmesi durumunda uygulanabilecek bazı yöntemler sayesinde arabaya dökülen yoğurt kokusu nasıl giderilir sorusunu cevaplamak mümkün olacaktır. Eğer olabildiğince en hızlı şekilde arabaya dökülen yoğurda müdahale edilmezse bölgedeki bakterilerin üremesi hızlanacağından kötü kokuda da artış meydana gelmesi beklenir. Geç kalındığı takdirde kötü kokuların artışıyla birlikte temizliğin de aynı oranda zorlanacağı bilinir.

Arabaya Yoğurt Dökülmesi Durumunda Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Otomobilinize dökülen kötü kokuyu gidermek için ilk ve en basit yöntem bir bez yardımı ile bölgenin tampon hareketlerle temizlenmesidir. Bu işlemin tampon hareketlerle yapılması bölgeye dökülmüş olan yoğurdun daha da yayılmaması ve emiliminin gerçekleşmemesi adına dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bez yardımı ile bölgedeki istenmeyen maddenin emilimi sağlanmaya çalışılır. Bu temizleme işlemi sırasında soğuk su kullanımı tercih edilmelidir. Sıcak su kullanımı bakterilerin üremesini hızlandıracağından uygun görülmemektedir. Kötü kokuyu gidermek için koku önleyici temizlik spreyleri etkili olacaktır.

Diğer bir yöntem olarak ise enzim içeren bir çamaşır deterjanı kullanmak yoğurt dökülmüş bölgenin temizlenmesi ve kötü kokunun giderilmesinde etkili olacaktır. Güçlü kimyasallar içeren halı temizleyiciler de dokuları temizlemede oldukça etkili bir ürün olarak bilinir ve bu sorununuzda başvurabileceğiniz yöntemler arasında gösterilmesi mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum enzim içeren çamaşır deterjanının deri veya süet yüzeylere uygulanmasının doğru olmayacağı ve tahrişe sebep olabileceğinin bilinmesidir. Araca yoğurt dökülmesi gibi olumsuz bir durum yaşanabilmesi ihtimaline karşın bu temizlik spreylerin daima araç içerisinde bulundurulması ve ihtiyaç halinde kullanılması gerekmektedir. Yoğurdun temizlenmesi böylece mümkün kılınabilir.

Yoğurdun döküldüğü bölge eğer çıkarılabilir kumaş veya döşemelik ise dökülen parçanın yıkanmasının daha etkili olması söz konusudur. Çıkarılabilen materyallerin küvet gibi uygun bir ortamda su ve sabun ile güzelce temizlenmesi ve kurutulması kötü kokunun gitmesinde ve parçaların temizliğinde etkili olacaktır. Çıkarılabilir parçalar temizlendikten sonra aracın içinin de bir elektrikli süpürge yardımı ile temizlenmesi veya buharlı vakum kullanılması kokuyu gidermek için özel temizleme çözeltileri bulundurması açısından etkili diğer yöntemlerden biri olmaktadır.

Arabaya Dökülen Yoğurdu Kendi Çabalarımızla Temizlemek Mümkün Müdür?

Bölgeyi temizlemekte kimyasal kullanmak istemeyenlerin elma sirkesini yoğurt dökülen bölgede 10-15 dakika beklettikten sonra silmeleri de oldukça etkili olacaktır. Bu yöntemde 4 ölçek su ve bir ölçek elma sirkesi kullanılarak elde edilecek karışım yeterli olacaktır. Diğer bir doğal yöntem olarak aracınızda kahve telvesi bulundurmak da oldukça etkili bir yöntem olacaktır. 1-2 haftalığına aracınızda kahve telvesi bulundurmak oluşmuş kötü kokuları önleyeceği gibi aynı zamanda aracınızın içinin güzel ve temiz kokmasını da sağlayacaktır. Kötü kokuları önlemekte diğer bir etkili yöntem ise kokunun yayıldığı bölgeye karbonat sürerek kötü kokuyu absorbe etmektir. Bölgeye uygulanan karbonatın 3-4 gün bekletildikten sonra bir elektrikli süpürge ile temizlenmesi daha etkili olacaktır. Diğer bir doğal yöntem olarak ise limon suyuna batırılmış bir bez yardımı ile yoğurt dökülmüş bölgenin temizlenmesi de mümkündür. Limon suyunun yoğurdun içindeki enzimleri parçalamada etkili bir ürün olduğu bilinmektedir.

Temizleme İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Temizleme işleminden sonra ise arabanın havalandırılması kötü kokunun gitmesine yardımcı olacaktır. Araba eğer güneş gören bir konumda ise serin, güneş ışınlarına maruz kalmayan bir bölgede temizlik işlemlerinin yapılması kötü kokunun hızlı oluşmaması açısından etkili olacaktır. Aksi takdirde yoğurt dökülmüş arabanızın sıcağa maruz kalması durumunda kötü kokuda artış meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Profesyonel Bir Yardım Ne Zaman Gereklidir?

Bu yöntemler denendiği ve sonuç alınamadığı takdirde otomobildeki kötü kokuyu gidermek için profesyonel bir yardım almak mümkündür. Yoğurt döküldüğü için kokuya maruz kalan araç ilgili yerlere götürülerek iç temizlik hizmeti sağlanılabilir. Profesyonel temizlik hizmeti sağlayan ilgililerin bu gibi durumlarda edinmiş oldukları tecrübeleri ve kullandıkları temizlik malzemelerinin nitelikli olması da etkili bir sonuç alınmasında önemli bir husustur. Bu hususta temizliği yapacak ilgililere durumu açıkça belirtmek daha etkili sonuç almada önemli bir noktadır. Temizlik hizmetinin alınması sonucunda aracın temiz kokma garantisinin de Temizlik ilgililerinden alınması önemli olan bir diğer husustur.

Arabaya dökülen yoğurt kokusu nasıl giderilir sorusuna bazı temizlik çözümleri getirildikten sonra mutlaka yapılması gereken işlem ozon dezenfeksiyon işlemidir. Ozon ile aracın dezenfeksiyonu yapıldıktan sonra oluşmuş kötü kokuların giderilmesi çok yüksek bir oranda mümkündür. Yapılacak bu son işlem olan ozon ile aracın dezenfeksiyonu sonucu tüm istek ve ihtiyaçlara cevap alınması söz konusu olacaktır.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir