1. Anasayfa
 2. Yemek

Avokado Nerede Yetişir?

Avokado Nerede Yetişir?

Türkiye’de avokado yetişmemektedir. Türkiye’de yetişmediği için oldukça pahalı bir fiyata sahip bir meyvedir. Fiyatının yüksek olması bu sebepten dolayıdır. Tabii ülkemizde avokado hiç yetişmiyor değil tabi ki. Antalya ve Mersin şehrinde yetiştirilebilir. Çünkü Antalya ve Mersin oldukça sıcak şehirler olarak bilinir. Bu nedenle tropikal meyvelerin yetişmesi için uygun hava sıcaklığına sahip şehirlerdir. Avokado meyvesinin yanı sıra muz ve kivi gibi tropikal meyveler de Antalya ve Mersin şehrinde yetişir. Türkiye avokado üretimine yeni yeni başlamaktadır.

Avokado Türkiye’de Yetiştirilir Mi?

Eğer avokado nerede yetişir diye merak ediyorsanız bazı Güney Amerika bölgelerinde bulunan ülkeleri görmeniz mümkündür. Çünkü dünyada en çok avokado üretimini Meksika yapmaktadır. Meksika’yı takip eden ülkeler ise şu şekildedir;

 • Dominik Cumhuriyeti
 • Peru
 • Endonezya
 • Kolombiya

Gibi ülkeler avokado üretiminde ilk sıralarda yer almaktadır. Görüldüğü üzere avokado nerede yetişir diye şöyle bir baktığımız zaman bu ülkeler başı çekmektedir. Bu ülkelerde avokado yetişme sebebi oldukça sıcak bir iklime sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

Avokado Ağacı Saksıda Yetişir Mi?

Avokado severler avokado nerede yetişir diye bir baktığı zaman oldukça sıcak iklimlere sahip olan ülkelerde yetiştiğini gördü. Bir başka merak edilen soru ise avokado ağacı saksıda yetişir mi? Sorusu. Bu ağaç saksının içinde son derece kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Ancak en iyi şekilde yetiştirmek için bakımlarını ihmal etmemek ve doğru bir saksıda yetiştirmek doğru ve en iyi şekilde yetişmesi için son derece önemli unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Avokado Nerede Saklanır?

Henüz belirli bir olgunluğa ulaşmamış avokadonun en iyi saklanma yeri oda ısısıdır. Avokadonun oda ısısında saklanması son derece iyi olacaktır. Eğer avokadonun daha hızlı bir şekilde yetişmesini desteklemek istiyorsanız mutlaka yanına elma, armut, muz gibi meyveleri yanına koymanız gerekmektedir. Böyle yapıldığı zaman avokado çok daha hızlı bir şekilde olgun bir hale gelecektir. Bunun yanı sıra avokadonun bir plastik poşete koyarak buzdolabına yerleştirmek gerekir. Böyle yaptığınız zaman avokadonun ömrünü uzatmış olursunuz. Böyle yapıldığı zaman avokado daha uzun süre kullanılır. Ancak avokado belirli bir olgunluğa ulaştıysa eğer kesinlikle oda sıcaklığında daha fazla bekletilmemelidir.

Ülkemizde Yetişen Avokadoların Tadı Nasıldır?

Avokado hakkında yanlış bilinen bir şey bulunmaktadır. O ise ülkemizde Antalya ve Mersin şehrinde yetiştirilen avokadonun tadının oldukça kötü olmasıdır. Bu yanlış bir bilgidir. Birbirinden farklı çeşitlerde avokado bulunmaktadır. Bazıları oldukça güzel tada sahip olurken, bazıları kötü tatlara sahiptir. Her çeşit mevsiminde daha güzel lezzetli olmaktadır. Mevsiminde tüketilen her avokado son derece lezzetli bir tada sahiptir.

Avokado Ağacından İlk Meyve Hangi Vakitte Alınır?

Avokado ağacı aylar içinde büyüyen bir ağaç değildir. Yeterli olgunluğa ulaşması için birkaç yıla İhtiyaç vardır. Bu ise uzun bir süreçtir. Bir avokado ağacı tam 3 yıl sonra yavaş yavaş meyve vermeye başlar. Eğer oldukça sabırlı ve avokado yetiştirmeyi seven biriyseniz tabi ki bir avokado ağacı yetiştirebilirsiniz. Ayrıca sabırlı bir şekilde meyve vermesini bekleyeceğiniz gibi sabırlı bir şekilde bakım yapmanız da gerekmektedir. Gördüğünüz gibi bu iş tam bir sabır işidir.

Sabırlı olan kişi günün sonunda elbette mutlu sona ulaşacaktır. Avokado ağacına bakmakta son derece keyif veren bir aktivitedir. Ancak şunu bilmeniz gerekir ki, avokadonun normal süresinden daha hızlı bir şekilde meyve vermesini istiyorsanız eğer aşılama yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntem meyve verme süresini biraz daha fazla kısaltan bir işlemdir. Bu sayede meyve verimi hızlanır.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir