1. Anasayfa
 2. Diğer

Burun Karıştırmak Abdesti Bozar Mı?

Burun Karıştırmak Abdesti Bozar Mı?

Toplum içerisinde burnumuzu karıştırmak doğru bir davranış değildir. Bu noktada insanlar burun karıştırma davranışından uzak durmaya çalışırlar. Fakat bazen kaşındığında veya bir pislik geldiğinde istemsiz olarak burnumuzu karıştırabiliriz. Bu noktada aklınıza gelen sorulardan birisi de tabii ki burnunuzu karıştırdığınızda abdestinizin bozulup bozulmayacağı olmaktadır. Tabii ki arama motorlarında burun karıştırmak abdesti bozar mı araması sıklıkla yapılmaktadır.

Burun Karıştırmak Abdestin Bozulmasına Neden Olur Mu?

Bu noktada abdesti bozan durumlar arasında burun karıştırmak bulunmamaktadır. Bu noktada burnunuzu karıştırmak yanlış bir davranış olsa da abdestinizi bozmamaktadır. Abdestinizi aldıktan sonra bir şekilde burnunuzu karıştırmanız gerekirse bu noktada abdestinize bir zarar gelmeyecektir.

Abdesti bozan birçok durum bulunmaktadır. Bu durumların arasına baktığımızda burun karıştırmak bulunmamaktadır. Burnunuzdan pislik gelmesi veya burnunuzun kaşınması durumunda burnunuzu karıştırmak abdestinize zarar gelmeyecektir.

Fakat özellikle toplum içerisinde bunu yapmanız doğru olmayacaktır. Abdest alırken burnunuzu iyi şekilde yıkamanız bu yüzden önemlidir. Burnunuzu doğru şekilde yıkamak içerisinden pislik gelmesini de engelleyecektir. Bu noktada mutlaka burnunuza doğru şekilde su vermeli ve iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Özellikle Camiye girdikten sonra burnunuzu karıştırmanız kesinlikle doğru olmayacaktır. Diğer insanlar bu davranışınızdan rahatsız olabilir. Tabii ki böyle bir ortamda diğer insanları rahatsız etmeniz doğru olmayacaktır.

Abdesti Bozan Durumlar Nelerdir?

Abdesti bozan durumlar arasında burun karıştırmak bulunmamaktadır. Fakat bunun yanında abdesti bozan birçok durum vardır. Bu durumlar arasında;

 • Ağızdan veya cinsel bölgelerden çıkan şeyler abdesti bozmaktadır. Bu noktada kulağınıza damlattığınız ilaç ağzınızdan gelirse bu abdestinizi bozacaktır.
 • İdrarını yapmak abdestinizi bozacaktır.
 • Ağzınızın dolusu kadar kusmanız durumunda veya ağzınızdan gelen kanı tükürmeniz durumunda abdestiniz bozulacaktır.
 • Bir yerinizin kanaması veya vücudunuzun herhangi bir yerinden irin gelmesi abdestinizi bozacaktır. Hastalıklar sebebi ile gözünüzden yaş akması veya burun kulak gibi bir organınızdan kan gelmesi durumunda Maliki mezhebi dışında kalan mezheplerde abdestiniz bozulacaktır. Hastalık veya benzer sebeple gelen kan veya diğer durumlarda maliki mezhebinde abdestiniz bozulmamaktadır.
 • Derin uykuya geçtiğiniz sürece abdestiniz bozulmaktadır. Bu noktada bir anlık uyuduğunuzda eğer tamamen uyuduysanız, uyuduğunuz şey birden çekildiğinde düşecek gibi olma durumuna geldiyseniz bu noktada derin uykuya geçmiş sayılırsınız. Bu kadar uyuduğunuzda da abdestiniz bozulacaktır ve tekrar abdest almanız gerekmektedir.
 • Namaz sırasında kahkaha atarak gülmeniz yine abdestinizin bozulmasına neden olacak unsurlar arasında yer almaktadır.
 • Bu noktada gerek sara gibi bir hastalık nedeni ile gerekse de farklı bir nedenle bayılırsanız bu durumda da abdestiniz bozulacaktır.

Namaz Sırasında Abdestin Bozulması

Burun karıştırmak başta da belirtiğimiz gibi abdestinizin bozulmasına neden olmamaktadır. Bu noktada namaz sırasında burnunuzu karıştırsanız bile abdestiniz bozulmayacaktır. Fakat namaz sırasında abdestinizi bozacak bir durumla da karşılaşmanız mümkündür. Bu noktada eğer namaz sırasında abdestiniz bozulursa namazı bırakıp tekrar abdest almanız gerekmektedir.

Bu noktada eğer abdestinizi isteyerek bozmazsanız bu noktada abdestinizi tekrar alıp namazınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Fakat abdestinizi bilerek bozarsanız bu durumda namaza baştan başlamanız gerekmektedir. Burada uzman görüşlerine baktığımızda eğer istemeden de olsa abdestiniz bozulduysa namazınıza baştan başlamanız önerilmektedir.

Bu noktada Şafii mezhebi de eğer istemeyerek de olsa abdestiniz bozulduysa tüm namazı baştan almanızı gerektirmektedir. Aklınızda bir soru işareti kalmaması için hangi mezhepte olursanız olun namazı baştan kılmanız en doğrusu olacaktır.

Özetle namaz sırasında abdestiniz bir şekilde bozulursa namaza devam etmemeniz gerekir. Hızlı bir şekilde tekrar abdest almanız gerekir.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 2
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir