1. Anasayfa
 2. Saç Bakımı

Kafa Derisinde Kızarıklık Neden Olur?

Kafa Derisinde Kızarıklık Neden Olur?

Kafa derisinde kızarıklık neden olur? Özellikle bu kızarıklık ense kökünde oldukça belirgin olarak görünmektedir Burada genel olarak kızarıklık deyince ilk akla gelen durum egzama şeklinde olmaktadır. Egzama bir cilt hastalığı olarak karşımıza çıkar ama sadece saçta değil vücudun her yerinde görülebilmektedir. Burada görünen yerlerden bir tanesi de kafa derisidir.

Kafa derisi kızarıklıkları için tek bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Kişi farklı sebeplerden kaynaklı olarak da kızarıklık yaşayabilir. Kafa derisinde kızarıklığa neden olan etmenler:

 • Alerji sebebi ile kafa derisinde kızarıklık olabilir. Kişinin yediği herhangi bir şey kişiye dokunabilir. Aynı zamanda kullandığı bir üründe kişide probleme sebep olabilir.
 • Seboreik dermatit ismi birazcık farklı olarak algılansa da aslında yağlı egzama demektir. Bu da kafada kızarıklığa sebep olabilmektedir.
 • Mantar kafada meydana gelen bir tür bakteri olarak adlandırılabilir.
 • Yağlanmada meydana gelen bir artış sonucunda da kişinin kafa derisinde kızarıklık olabilir.
 • Tahriş olmak da kafada deride kızarıklığa sebep olmaktadır. Kişinin kullandığı ürünlerden kaynaklı olabilmektedir.
 • Kuaför hizmetleri sonrasında kafa bölgesinde kızarıklık olabilir. Burada boya saçı açma gibi durumlar özellikle buna sebebiyet vermektedir.
 • Baş biti kafada kaşıntıya sebep olmaktadır. Kişinin kafasını kaşıması sonucunda deride kızarıklık olabilmektedir.
 • Kortizon içeren losyonlar kremler ve solüsyonlarda saç derisinde kızarıklığa sebep olabilir. Bunun için saça uygulanacak olan ürünleri tanıyor olmak oldukça önemlidir.

Kafada Kızarıklık Ve Kaşıntı

Kafada kızarıklık ve kaşıntı da Saç kişilerde küçük sıkıntılar yaratmaktadır. Burada özellikle kaşıntı kısmı hafif ağrılara sebep olabilmektedir. Kişinin hangi sebep ile bu kafa dersinde kızarıklık ve kaşıntı olduğunu tespit etmek önemli olacaktır. Tespit ettikten sonra tedavi yöntemine başlamak daha akıllıca olacaktır. Örnek olarak verecek olursak bir mantar hastalığı tedavi edildiğinde kişinin yaşamış olduğu durumlarda ortadan kalkacaktır. Kafada kızarıklık ve kaşıntı kepek oluşumuna ve saç kaybına da sebep olabilmektedir. Saç dökülmesi ile alakalı olarak bazı kişilerin aklına hemen farklı hastalıklar gelebilmektedir. Ama saç dökülmesi basit rahatsızlıklardan da meydana gelebilmektedir. Bu sıkıntıları yaşayan kişinin deri ve zührevi hastalıklar doktoruna görünmelidir.

Kafa Derisi Neden Kaşınır?

Kafa derisi neden kaşınır burada yukarıda sayılan tüm etmenler sebebi ile kafa derisi kaşınmaktadır. Bu kaşınmada deri pul pul olabilmekte ve dökülme yaşanabilmektedir. Bu bir hastalıktır ve doktor kontrolünde neler yapılacağı ile alakalı olarak önlemler alınmalıdır. Kaşınmanın sebebi basit bir kepeklenme sorunu olabilir bunun için kişinin uygun bir şampuan alması yeterli olacaktır. Mantar ve egzama tarzı problemlerde ise doktorun tavsiye edeceği tedavi yöntemini uygulamak önemli olacaktır. Burada kişi mantar için farklı tedavi egzama için farklı tedavi görecektir. Aslında cilt kendini devamlı olarak yenileyen bir deridir. Bu anlamda zamanla sıkıntılarınızda da azalmalar meydana gelebilecektir. Ama bu durumda iki üç geçmeyen kaşınma ve kafa dersinde olan kızarıklar için doktora başvurmak daha doğru bir yöntem olacaktır.

Saç Diplerinde Kızarıklık Ve Kaşıntı Neden Olur?

Saç diplerinde kızarıklık ve kaşıntı neden olur yukarıda sayılan tüm etmenlerden kaynaklı olarak bu tarz sıkıntılar yaşanabilmektedir. Ama bunlara ek olarak kişinin stresli bir yaşama sahip olması da bu tarz durumları söz konusu haline getirebilmektedir. Burada özellikle günümüz koşullarında yaşanan ve ortalama 2 yıl ağır olarak geçen ve günümüzde hala etkisi devam eden bir pandemi süreci bulunmaktadır. Bu sürece ek olarak da bu salgın sürecinin getirmiş olduğu ekonomik sıkıntılarda eklenmiştir. Kişilerin tüm bu dünya içerinde kendini güvensiz ve mutsuz hissetmesinden kaynaklı olarak da sağlık sıkıntısı yaşayabilmektedir.

Saç diplerinde meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı için eğer ki iki üç gündür geçmiyor ise bir cildiye doktoruna gidilerek çeşitli tetkik ve tahlillerin yapılması gerekmektedir. Bu tahliller noktası temiz çıkarsa o zaman sebep psikolojik olma durumu söz konusu olabilmektedir. Bu anlamda da bir psikolog desteği almak önemli olabilecektir.

Erkek Kafası Kızarıklığı

Saçta Egzama Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Saçta egzama olduğu nasıl anlaşılır burada ilk karşımıza çıkan durum devamlı olarak kaşınma isteği şeklinde çıkmaktadır. Kişinin devamlı saç derisinin kaşınmasına ek olarak kafa derisinde kızarıklık ve aynı zamanda da deride pul pul dökülmeler meydana geliyor ise kişi için egzama ihtimalinden bahsedilebilir. Bu anlamda kesin tanı ve tedavi için kişinin bir cilt doktoruna görünmesinde fayda olacaktır.

Saç Derisini Ne Rahatlatır?

Saç derisini ne rahatlatır burada ilk sorulması gereken soru saç derisini ne rahatsız etmektedir. Çünkü kişiye sıkıntı veren rahatsızlık sebebi bilinirse kişi önlem alabilecektir. Özellikle kişide iki günden fazla geçmeyen saç derisinde bir kaşınma bunu takip eden bir kızarıklık bulunuyorsa deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmekte fayda olacaktır. Kişinin bu bölümde tahlil ve tetkiklerinin eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir.

Tahlil ve tetkik sonuçlarına göre kişinin saç derisinde yaşadığı problem belirlenecektir. Burada ortaya çıkan soruna göre kişiye bir tedavi yöntemi belirlenecektir. Ama bu dönemde kızarıklık ve kaşıntıya en iyi gelebilecek olan kişinin ılık bir su ile duş alması saçını yıkamasıdır. Saç yıkanırken çok fazla sert davranılmamalıdır. Yumuşak hareketlerle hafif masaj yaparak ılık su ile alınan duş kişiye iyi gelecektir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir