1. Anasayfa
 2. Sağlık

Beloc 50 Mg Nedir? Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Beloc 50 Mg Nedir? Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Beloc 50 mg nedir? Ne İşe Yarar? Ne için kullanılır ve bu ilacın yan etkileri ne gibi şekillerde ortaya çıkar gibi konuları tek tek ele alacağımız bu yazımız Beloc adı verilen bu ilacı ilk defa kullanacak olan kişiler için son derece faydalı olacaktır.

 Beloc Nedir İlaç?

 Beloc nedir ilaç şeklinde yapacağınız bir arama sonucunda karşınıza çıkacak olan yanıtlar arasında Metoprolol adı verilen bir ilacın da çıkacağını göreceksiniz. Bu ilaç Beloc adı vererek arama yapmış olduğunuz ilacın ta kendisidir. Yani bu ilacın bir diğer adı da Metoprolol’dür.

 Beloc (Metoprolol) kalp ritmini daha yavaş bir seviyeye getirmek amacıyla kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Kalp çarpıntısı gibi bir sorun ile karşı karşıya gelmiş olan bir kişi için bu ilaç, bir takım etken maddeler içerir. Kalp atışlarının hızlı olmasına sebep olan bir takım hastalıklar ya da bazı atakların meydana geldiği durumlar için kullanılacak olan bu ilaç eczanelerde kontrollü salımlı film tablet ya da enjeksiyonluk çözelti şeklinde iki ayrı türde yer alır.

Beloc (Metoprolol) adı verilen bu ilacın kesinlikle reçetesiz bir şekilde alınmaması son derece önemli olacaktır. Zaten bu ilaç eczanelerde kesinlikle reçete olmadan verilmemektedir.

 Beloc Ne İçin Kullanılır?

 Beloc ne için kullanılır diye soracak olursanız bu ilacın pek çok rahatsızlık için kullanılması söz konusu olacaktır. Yani bu ilacın kullanım alanı son derece geniştir. Mesela hipertansiyonu olan kişiler ya da taşikardi (kalp çarpıntısı) veya kalp ritim bozukluğu gibi sorunlar yaşayan kişiler için de kullanılır. Aynı zamanda migren ataklarının tedavi edilmesi için ya da önlenmesi için de bu ilaç kullanılır.

Şiddetli göğüs ağrısı, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesi için doktorlar tarafından tavsiye edilen bu ilaç, aynı zamanda daha önce kalp krizi geçirmiş olan kişilerin ikinci kalp krizi riskini azaltmak amacıyla kontrol neden ne kullanılır.

 Beloc Nasıl Kullanılmalıdır?

 Beloc nasıl kullanılmalıdır konusuna gelecek olursak, bu ilacın kullanım şekli her ilaç için olduğu kadar önemlidir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi Beloc adı verilen bu ilacın iki tür formu piyasada yer alır. Kontrollü salınımlı tablet yani ağız yoluyla alınan hap formunda olan hali aç veya tok bir şekilde kullanılabilir. Ancak tavsiye edilen kullanım şekli tok karnına olacaktır. Çünkü ilaçların aç karnına alınması gerekmiyorsa mutlaka tok karnına içilmesi gerekir. Herhangi bir mide rahatsızlığına yol açmamak ya da midenin bulantı ya da kusma gibi bir tepki verme gibi bir durumuna sebebiyet vermemek için ilaçların tok karnına alınması son derece büyük bir önem taşır. Elbette ki bir takım ilaçlar için aç karnına alınması gerektiği şeklinde bir ibare yer alır. Ancak Beloc için böyle bir ibare söz konusu değildir.

Beloc’un film tablet olarak alınması gereken türünü ağız yoluyla alarak bol su tüketmeniz gerekmektedir. Bu tabletler bölünebilir özelliktedir. Yani bu durum da Beloc’un bir doz ayarı olduğuna işaret eder. Bu ilacı hangi dozda almanız gerektiğini mutlaka doktorunuza ya da eczacınıza sorarak kullanmanız son derece büyük bir önem taşır. Çünkü her insanın bünyesi aynı olmadığı gibi bununla birlikte söz konusu olan bu ilacın dozunun aşımı ya da az gelmesi gibi bir durum da hastalığın tedavisi için son derece büyük bir önem taşır. Bu sebepten dolayı bu ilacın dozunu doktorunuz tarafından ne şekilde ayarlanacağını öğrenmeniz son derece önemli olacaktır.

Beloc’un aynı zamanda ezilerek kullanılması da oldukça zararlı olacaktır. Bazı ilaçlar için içeriğinde yer alan etkin maddeler nedeniyle ezilerek kullanılması ilacın formunun yanı sıra kimyasal özelliklerinin de bozulması anlamına gelir. Bu ilaç da ezildiği zaman kimyasal özelliklerinin değişkenliğe uğrayacağı bir ilaçtır. Bu sebepten dolayı Beloc’u kesinlikle ezerek ya da kırarak kullanmamanız gerekir. Eğer ki bu ilaç kendiliğinden kırılmış ya da ezilmiş ise kesinlikle çöpe atılması ve kullanılmaması gerekli olacaktır.

Genel olarak tavsiye edilen Beloc dozu günde bir tanedir. Ancak yine de farklı ihtiyaçlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilen bir doz da söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı mutlaka doktorunuza bu ilacın dozunu ne şekilde almanız gerektiği konusunda danışmanız son derece büyük bir önem taşır.

Piyasada yer alan bir diğer Beloc formu da damardan enjekte edilen ampul formudur. Bu ilacın yavaş yavaş damardan enjekte edilmesi gerekli olacaktır. Bir anda hızlı bir şekilde damarlara girmesi bir takım sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı bu ilacı enjekte edecek olan kişinin bu konuda tecrübeli ve bilgi sahibi olması son derece büyük bir önem taşır.

 Beloc Alkol İle Kullanılır Mı?

 Beloc alkol ile kullanılır mı? Diye soracak olursanız son derece ciddi bir soru sormuş olursunuz. Çünkü bu ilacın alkol ile kullanılması pek çok İlaçta olduğu gibi son derece büyük ve rahatsız edici sorunlara yol açabilir. Beloc alkol ile alındığı zaman yaygın olarak tansiyon düşmesi, düzensiz kalp atışı, baş dönmesi ve sonuç olarak bayılma gibi bir takım sorunların yaşanmasına yol açar. Bu sebepten dolayı bu ilacı alkolle birlikte kesinlikle kullanmamaya dikkat etmeniz son derece büyük bir önem taşır.

 Beloc’u Kimler kullanmamalıdır?

Beloc’u kimler kullanmamalıdır? Konusu da oldukça önemli bir konudur. Bu soruya ilk olarak ilacın içeriği ile ilgili bir konuyla yanıt verebiliriz. Bu ilacın içeriğinde metoprolol adlı bir etken madde vardır. Bu maddenin bir takım duyarlılığı olan bünyelere karşı son derece zararlı bir etkisi olabilir. Bu sebepten dolayı söz konusu etkin maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirme yatkınlığı olan kişilerin kesinlikle bu ilacı kullanmaması gerekir.

Düşük tansiyona sahip olan bir kişinin de ilacı kullanması son derece zararlı olabilir. Aynı zamanda kan dolaşımı sorunu yaşayan ve kalp hastalığı olan kişilerin bu ilacı kullanması riskli olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir