1. Anasayfa
 2. Sağlık

Evde Apandisit Testi Nasıl Yapılır? 

Evde Apandisit Testi Nasıl Yapılır? 

İnsanların çoğu hastalıklarla büyük mücadele durumundadır ve çoğu zamanda da küçük çaplı rahatsızlıklar daha çok yorucu olabilmektedir. İnsanlar çoğu zaman hastaneye gitmeden evde testler deneyerek hastalıklarının ne olduğuna kendileri karar verebilmektedir. Bu durumda ise çoğu zaman teşhis edilen hastalık doğru çıkabilmektedir.

Birçok insanda mikroplara bağlı olarak oluşan bir hastalık ise apandisit rahatsızlığıdır. Apandisit rahatsızlığı evde test edilebilir. Peki evde apandisit testi nasıl yapılır? 

 • Öncelikle ağrıyan yere elle bastırılır. Bu şekilde el o bölgede 4- 5 saniye kalır.
 • Daha sonra el çekilir ve bastırılan yerin ağrıyıp ağrımadığı kontrol edilir.
 • Ayrıca bastırılan yerde biraz sertlik hissi oluşur.

Belirttiğimiz bu durumlarda evde apandisit testi nasıl yapılır? Sorusunun cevabıdır. Bununla birlikte yine sertlik ve biraz da olsa şişlik de meydana gelmişse bu durum kör bağırsak olarak da bilinen  apandisitin habercisidir. Bu yöntemle insanlar apandisit rahatsızlığını kolaylıkla fark ederler.

Apandisit Nedir?

Apandisit, karın boşluğunun hemen altında bulunan organdır. Bu organ halk arasında “kör bağırsak” olarak da bilinir. Apandisitin iltihaplanması veya ağırlık nedeniyle hasar görmesi sonucu ölümcül tehlikelere yol açabilir.

Apandisit rahatsızlığı oldukça sık rastlanan bir durumdur. İnsanlar doktora başvurmadan önce evde de kendi kendine apandisit testi yapabilirler. Evde apandisit testi nasıl yapılır? Sorusuna verilen yanıtların ardından uygulanacak olan bu yöntem ile birlikte apandisit rahatsızlığı belli olur. Karın boşluğunun sağ tarafında bulunan apandisit birçok insanda sıklıkla rastlanır. Bunun neticesinde ise genellikle ameliyat ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Apandisit Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir?

 • Sık sık mide bulantısı ve kusma varsa,
 • İştahsızlık var ve ağızda kuruma oluyorsa,
 • Sindirmede zorluk yaşanıyorsa,
 • Özellikle de karnın sağ tarafında sıklıkla ağrılar hissediliyor ise

Bu durumlara dikkat etmek gerekir ki; bunlar apandisit hastalığının belirtileri olabilir. Ancak yine bunlar dışında birkaç belirti daha vardır ki; bunlar genellikle tuvalete çıkarken ağrı yaşanıyorsa veya oturup kalkarken özellikle de sol tarafa uzanınca sağ tarafta şiddetli şekilde ağrılar yaşanıyorsa apandisit hastalığının yine belirtileri arasındadır. Ayrıca apandisit testi sonrasında evde apandisit rahatsızlığının muayenesi de yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra birde hastanede muayene ve tedavi yöntemleri uygulanır. Hastada ağrılar çok ise de yine hasta doktor gözetiminde muayene edilebilir.

Apandisit rahatsızlığı oldukça zor bir durumdur. Bu rahatsızlığı yaşayanlar genellikle sonunu ameliyat ile getirirler. Bu ameliyatın riskli yönleri de bulunmaktadır. Ayrıca hastanın hastanede teşhisinin konulması çeşitli yöntemlerle bulunabilir. Bu yöntemler genellikle fizik muayene testi, kan testi, tomografi testi, ultrason gibi birçok yöntem kullanılarak apandisit testi yapılabilir.

Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer?

Apandisit ağrısı bazen çok ağrılı şekilde geçebilmektedir. Bu durumda patlayacak olan apandisitler için ameliyata kesin çözüm gözüyle bakılır. Ancak bunun yanı sıra apandisit ağrısı fazla değilse hastanın hareketlerine dikkat etmesi gerekir veya gerekli olan antibiyotik ve ağrı kesiciler alabilmesi yeterlidir.  Geçmemesi durumunda ise yine doktora başvurulmalıdır.

Apandisit genel olarak ve hemen tüm insanlarda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Yazımızda da belirttiğimiz gibi tedavi yöntemleri bulunan ve özellikle ameliyat ile geçebilen bir hastalıktır. Apandisitin alınması gereken durumda alınması zararlı değildir. Sadece apandisiti alınan kişi ameliyattan sonra daha dikkatli beslenmeli ve hareketlerine daha çok dikkat etmelidir. Böylece insanlar bu şiddetli ağrılardan ameliyat sayesinde kurtulmuş olur.  İnsanların sıklıkla çektiği bu  ağrıların kaynağı genellikle iltihaplanma olarak bilinmektedir. Tüm apandisit hastalığının öncelikli sorunu olarak iltihap baş göstermekte olup birçoğu insanda görülen bir rahatsızlıktır.

 

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir