1. Anasayfa
 2. Sağlık

Kabız değilim ama tuvaletimi yapamıyorum? Kakam var gibi hissediyorum

Kabız değilim ama tuvaletimi yapamıyorum? Kakam var gibi hissediyorum

Kabız değilim ama tuvaletimi yapamıyorum. Kakam var gibi hissediyorum ama yapamıyorum diyorsanız bağırsaklarınızla ilgili bir takım sorunların meydana gelmiş olabileceğini düşünebilişiniz.

Genel olarak huzursuz bağırsak sendromu ya da tembel bağırsak sendromu gibi bir problem söz konusu olduğu zaman büyük abdestin yapılamaması ya da tam olarak yapılamaması gibi bir belirti görülür.

 Tembel Bağırsak Sendromu Nedir?

 Tembel bağırsak sendromu nedir? Sorusunu sormuşsanız çok büyük bir ihtimalle tembel bağırsak sendromu gibi bir durumla karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Bu durum bağırsakların yeteri kadar çalışmamasından kaynaklanan ve son derece rahatsızlık verici bir durum olarak karşımıza çıkar.

Günlük hayatı son derece olumsuz bir şekilde etkileyen tembel bağırsak sendromu ya da bağırsak tembelliği adı verilen bu durum, genel olarak düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkar. Elbette ki pek çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalık için de genetik faktörlerin son derece büyük bir etkisi olduğundan söz etmek mümkün olacaktır.

 Huzursuz Bağırsak Sendromu

 Huzursuz bağırsak sendromu bir çeşit sindirim sistemi problemidir. Sindirim sistemi kanalları içerisinde meydana gelmiş olan fonksiyonel bozukluklar sebebiyle anormal bir boşaltım durumu ortaya çıkar. Buna halk arasında huzursuz bağırsak sendromu denir

 Huzursuz Bağırsak Sendromu Neden Olur?

 Huzursuz bağırsak sendromu neden olur? Huzursuz bağırsak sendromu bir hastalık mıdır? Huzursuz bağırsak sendromu olup olmadığımızı nereden anlarız? huzursuz bağırsak sendromu teşhis ve tedavisi nasıl yapılır? Ya da huzursuz bağırsak sendromu sonucunda ne gibi durumlar ortaya çıkar? Şeklinde bir takım konularda pek çok kişi bir takım sorular sormaktadır.

Huzursuz bağırsak sendromu konusunu ilk olarak huzursuz bağırsak sendromu nedir ve ne gibi durumlardan dolayı ortaya çıkar şeklinde araştırmak çok daha doğru olacaktır. Neden diye soracak olursanız çünkü bu hastalığın nedeninin araştırılmış olması hastalığın ilerleyen sürecinin ne şekilde olacağı konusunda son derece büyük ölçüde önemli olan bir etmendir. Çünkü u hastalığın sebepleri olan durumlar ortadan kaldırıldığı zaman aynı zamanda çözüm de bulunmuş olur. Bu sebepten dolayı ilk olarak sizlerle huzursuz bağırsak sendromu nedenleri üzerine konuşalım;

 • Bağırsaklarda enfeksiyonu meydana gelmesi
 • Genetik faktörler
 • Lif içerikli gıdaların yeterli miktarda tüketilmemiş olması
 • Aşırı derecede stresli bir hayata sahip olmak
 • Bir takım çeşitli ilaçlar kullanmak ve o ilaçların yan etkileri
 • Aşırı derecede alkol ve sigara tüketmek
 • Düzensiz beslenmek

Huzursuz bağırsak sendromu ya da bağırsak tembelliği gibi bir takım bağırsaklarla ilgili olan ve sindirim sistemini doğrudan etkileyen pek çok rahatsızlık için genel olarak aynı sebeplerden söz etmek mümkün olacaktır. Bu benzer ya da aynı sebepler, genel olarak yaşam koşulları ya da yaşam tarzı ile son derece yakından ilgili olan durumları kapsar. Mesela bunlar nedir diye soracak olursanız yemek yeme alışkanlıkları, uyku düzeni, kişinin ruhsal durumu ya da kullanmış olduğu ilaçlar gibi pek çok şeyin etkili bir özellik olduğundan söz etmek mümkün olacaktır.

Huzursuz bağırsak sendromu ya da bağırsak tembelliği gibi bir durum söz konusu olduğu zaman akla ilk olarak gelecek olan şey her zaman için yeme bozuklukları olmalıdır. Yeme bozuklukları konusunu biraz daha açık ve anlaşılır bir biçimde konuşacak olursak; belirli bir düzende ve doğru saatlerde yemek yememek bu rahatsızlığa en büyük etken olabilir.

Düzensiz beslendiğiniz zaman doğal olarak bağırsaklarınız da düzensiz bir şekilde çalışmış olur sonuç olarak bağırsaklarda tam boşalamama gibi bir sorun yaşanır. Tuvalete gittiğiniz zaman büyük abdestinizin ne kadar yaparsanız yapın tam olarak bitmemiş gibi bir hissiyat vermesi durumuna tam boşalamama denir. Genel olarak bu durum kişinin çok fazla uzun süre tuvalette kalma mecburiyetinin oluşmasına neden olur. Bu tip bir durum ile karşı karşıya gelmiş olan bir kişi günlük işlerinde de bir kalite düşüklüğü yaşayacaktır.

 Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

 Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri nelerdir konusu ile ilgili olarak şunları söylemek mümkün olacaktır;

 • Bağırsakların tamamen boşaltılmamış olma durumu
 • Sürekli olarak karın ağrısı ya da şişkinlik
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Sürekli olarak ve özellikle de yemeklerden sonra mide bulantısı sorunu yaşamak
 • Gerginlik ve sinirlilik hali
 • Sürekli olarak ishal ya da kabul olmak

Huzursuz bağırsak sendromu için en yaygın görülen belirtiler yukarıda sıralandığı gibidir. Bu hastalığın seyrinde genel olarak hastaların kabız ya da ishal olduğundan söz etmek mümkün olacaktır. Normal bir dışkılama görülse bile bu hastaların haftada en az iki kez kabız ya da ishal olma durumu söz konusudur. Bu sebepten dolayı kişilerin yaşam kalitesinde son derece büyük bir düşüş gözlenir.

Huzursuz bağırsak sendromu tedavi edilmezse ne olur diye soracak olursanız bir takım ciddi sorunların oluşmasına da olanak tanımış olursunuz.

Bu hastalığın daha nadir görülen belirtilerinde ise; rektal kanama, kronik yorgunluk, bir türlü geçmek bilmeyen karın sancıları ya da krampları, bir anda istemsizce ani bir şekilde kilo verme gibi durumlardan söz etmek mümkün olacaktır.

 Huzursuz Bağırsak Sendromu Kimlerde Görülür?

 Huzursuz bağırsak sendromu kimlerde görülür diye soracak olursanız bu rahatsızlığın genel olarak genetik faktörlerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Genel olarak ailesinde huzursuz bağırsak sendromu ya da bağırsak tembelliği gibi bir takım hastalıklar olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski son derece yüksek olacaktır. Ayrıca bunun yanı sıra 45 yaşının altında olan kişilerin yapılan araştırmalara göre huzursuz bağırsak sendromu gibi bir problemle karşı karşıya gelme olasılığı çok daha yüksektir.

 Huzursuz Bağırsak Sendromu Teşhisi Nasıl Konulur?

 Huzursuz bağırsak sendromu teşhisi nasıl konulur? Bu tip sorunlar ile karşı karşıya gelen kişilerin genel olarak merak ettiği bir konudur. Huzursuz bağırsak sendromu teşhisi için ilk olarak bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekli olacaktır. İlk başta bu hastalık belirtileri doktora anlatılır ve doktor tarafından tıbbi geçmişiniz araştırılır. Patolojik ya da organik bir bozukluk durumunun söz konusu olup olmadığı bir takım tetkikler yapılarak anlaşılmaya çalışılır. Bu teklifler sonucunda ortaya çıkan bulgulara dayanarak bu hastalığın teşhisi konur. Söz konusu olan tetkikler laboratuvar testleri Ya da bu hastalığın şiddetli bir şekilde belirti göstermiş olduğu durumlar için sigmoidoskopi muayenesi yapılır.

 Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi nasıl yapılır konusu da son derece büyük bir önem taşır. Bu tedavi için bir takım tıbbi ilaçların yanı sıra aynı zamanda yaşam tarzını ve beslenme şeklini değiştirmek de son derece önemli bir etkendir.

Özellikle bol miktarda su tüketimi yapmak ve beslenme şeklini daha çok lifli gıdalardan yana tercih etmek bu durum için son derece önemli bir gereklilik arz eder. Özellikle lifli gıdalar bağırsakların çok daha iyi bir şekilde çalışmasına olanak tanır.

Huzursuz bağırsak sendromu ya da bu tip bir bağırsak sendromunuz varsa mutlaka ilacın yanı sıra düzenli beslenmeye de dikkat etmelisiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir