1. Anasayfa
 2. Sağlık

Sol Kalçaya Bıçak Saplanması Gibi Ağrı Neden Olur?

Sol Kalçaya Bıçak Saplanması Gibi Ağrı Neden Olur?

Krampları çok olan kişilerin genellikle sormuş olduğu sorulardan bir tanesi sol kalçaya bıçak saplanması gibi ağrı neden olur? Şeklindedir. Kalçada bulunmakta olan eklem çok güçlü olsa dahi anatomik yapısından dolayı hareket sırasında eklem yüzleri birbirine zarar verebilmektedir.  Birde doğuştan gelen kalça bozuklukları, kırıldıktan sonra oluşabilecek kalça çukuru bozulmaları, genetik miras ve futbol olmak üzere spor dalları kalça eklemindeki hastalıkların temel nedenleri olabilir ve abaküsler nekroz hastalıkları bulunabilir.

Bu hastalıklar ise eklem anatomisinin bozulmasına yol açabilmektedir. Kalça ağrısı yetişkin ve çocuk olmak üzere bütün bireyleri etkilemektedir. Kalça stabil ve güçlü bir eklem yapısına sahip olmaktadır. Sol kalçaya bıçak saplanması gibi ağrı neden olur? Sorusunu hayatımızın en azından bir döneminde kendimize sormuşuzdur. Kalça ağrısı özellikle aşırı egzersiz ve dengesiz zorlama sonrası oluşur. Birkaç günde ise geçmektedir. Sağ kalça ağrısı ve sol kalça ağrısı fark etmeden kalça ağrısına sebep olan bütün ağrıyı kalça ve kasıklarda hissedebilirsiniz.

Sol kalçaya bıçak saplanması, kalçadan bacağı vuran ağrı şeklinde ise hareket kısıtlı yaratabilmektedir. Merdivenlerden inip çıkarken, spor yaparken ve oturup kalkarken bu ağrı çok yoğun olarak hissedilmektedir. Ve çok daha acı verebilmektedir. Sol kalçaya bıçak saplanması gibi ağrı neden olur? Şu şekilde sıralanabilir;

 • Yaralanma
 • Bel ağrısı sorunları
 • Üst uyluk kemiği kırıkları
 • İltihaplı tendon ve inflamatuar durumları
 • Gerilmiş olan kaslar
 • Enfeksiyona bağlı ağrılar
 • Sinir sıkışması
 • artrit ( genellikle 50 yaşından büyük olan kişilerde osteoartrit sebepleri ile Kalçada artrit oluşmaktadır)

Kalça ağrılarına sebep olabilecek fakat daha az yaygın olan nedenler ise sol kalça sıkışma sendromu, avortüler ve osteogekrozdur.

Kalça Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kalça ağrısı, aslında bir semptomdur. Sol kalça ağrısı, yan yatırıldığı zaman ve oturulduğu zaman bacak bacak üstüne atıldığı zaman dahi devam eden bir ağrıdır. Hatta çok daha şiddetlenebilir. Bazen ise bir hareket ile düzelebilmektedir fakat uzun süreli bacak ve kalça ağrısının bir sorundan kaynaklanabileceğinin unutulmaması gerekmektedir.

Kalça ağrıları kendini bir şekilde gösterebilmektedir. Yoğun ve tekrarlamakta olan egzersizler sonrası ağrılar gerçekleşebilir. Çoğu zaman 45 yaşının üzerindeki insanlarda yürürken kötüleşen ağrı ve hareket ettikten sonra bir sertlik oluşabilmektedir. Uzun süre hareket kalındığı zaman ve genellikle uykudan uyanırken kötüleşen bir ağrılar kendini gösterir. Kalça ağrısının bir başka sebebi ise düşme ve yaralanmadır. Daha sonrasında ise şiddetli ağrılar ve yürüyememe ile karşı karşıya kalınacaktır.

Sol Kalça Ağrısında Nasıl Teşhis Konulur?

Kalça ağrısı olan bir kişinin ağrıları iki haftadan uzun sürdü ise mutlaka bir doktora görünmesi gerekecektir. Doktorlar muayene esnasında ağrıları, hangi hareketlerin yapmış olunduğuna ve daha kötü hissedip hangilerini yaparken çok daha iyi hissettiğinizi sorabilir. Belirtilerin nasıl başladığını, günlük aktivitelerin nasıl etkilediği ve geceleri ağrıların olup olmadığı konusunda doktorların soracağı sorular arasındadır.

Bir kişi merdiven inip çıkarken kalçasını büktüğünde, çorap ve ayakkabı giyerken ağrı hissedildiği zaman kalçada sorun olduğuna işaret etmektedir. Doktorunuz kalçanızı ne kadar iyi hareket ettirebildiğinizi öğrenmek için inceleyecektir ve buna göre uygun tedavi uygulayacaktır. Kalça ekleminde sorun var ise teşhis edilmesi için görüntüleme tetkikleri ve kan tahlilleri istenebilmektedir. Kalçada sorun var ise röntgen dahi istenebilmektedir.

Bacak Bacak Üstüne Atamamanın Sebepleri Nelerdir?

Bacak üstüne atarken, yürürken, merdiven inip çıkarken, öne doğru eğilip ayakkabı bağlarken kasığın iç kısmında ve kalçada hissedilmekte olan ağrılar bir tehlike sinyali olabilmektedir.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir