1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Sağ Kaburga Altında Ağrı Neden Olur?

Sağ Kaburga Altında Ağrı Neden Olur?
+ -

Sağ kaburga altında ağrı her zaman ciddi sağlık sorunları belirtisi olmaz. Bazen kas zorlanmaları ve zedelenmelerden dolayı da bu ağrılar meydana gelebilir. Ancak bu bölgenizi zorlamadıysanız veya herhangi bir darbeden dolayı zedelemediyseniz sağ kaburga altında ağrı neden olur? Diye düşünen kişileri pek iç açıcı sonuçlar beklemeyebilir. Çünkü bu ağrıların sebebi bazen akciğer veya karaciğer tümörleri olabilir.

Sağ Kaburga Altında Ağrı Sonuçları 

Kaburgalar; göğüs bölgesinde organları koruyan vücudumuz için son derece önemli olan kemiklerdir. Sağ kaburga altında ağrı hisseden kişiler bu durumdan oldukça fazla rahatsız olurlar. Bu nedenle sağ kaburga altında ağrı neden olur? Diye endişeli oldukları için doktorlara başvururlar. Kişi ağır bir hareket yapıp kaslarını zorlayabilir veya zedeleyebilir. Ancak ağrısı bulunan kişi bunlardan hiçbirini yapmadıysa ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Genelde akıllarımıza ilk gelen şey hayatı ciddi oranda tehdit eden ve ölüm sebepleri arasında üst sıralarda yer alan akciğer veya karaciğer tümörleri olabilir. Bu yüzden sağ kaburga altında ağrı neden olur? Diye merak eden kişiler bunları araştırıp okuyunca son derece kaygılı olabilirler. Ancak bu kişiler en doğru sonuca varabilmek için mutlaka bir hekime danışmaları gerekir.

Sağ Kaburga Altında Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Sağ kaburga altında oluşan ağrılar genellikle şu şekilde olabilir;

 • Sağ kaburgada batan tarzda bir ağrı
 • Sağ kaburga altında sıkıştıran bir ağrı
 • Ani bir şekilde başlayan ağrılar
 • Nefes alıp verme esnasında ortaya çıkan ağrılar
 • Gece daha da şiddetlenen ağrılar

Sağ kaburga altında oluşan ağrılar bu şekillerde olmaktadır.

Sağ Kaburga Altında Oluşan Ağrının Diğer Sebepleri

Sağ kaburga altında; sağ akciğer, safra kesesi, karaciğer, sağ böbrek ve kalın bağırsak yer alır. Bu nedenle burada bir ağrı meydana geldiği zaman bu organlarda sorun olduğundan şüphe edilir. Ancak burada oluşan bir ağrı şu sebeplerden dolayı da olabilir;

 • Darbe Almak

Haberinizin olmadığı bir darbe alabilirsiniz. Gerilme esnasında burada bir ağrı meydana gelebilir. Bu nedenle ağrı ve şişlik meydana gelmektedir.

 • Koşmak

Çok fazla su içtiğiniz zaman eğer koşuya çıkarsanız yine aynı şekilde burada bir ağrı meydana gelebilir. Düzensiz bir şekilde nefes alıp verdiğiniz esnada da bu bölgede ağrılar meydana gelmesi son derece normal bir durumdur.

 • Hamilelik

Hamile bayanlarda hormonlarında göstermiş olduğu etki sayesinde kaslarda ve bağlarda gevşeme meydana gelmektedir. Ayrıca bebek büyüdüğü zaman da bu bölgede ağrı olabilir. Çünkü bebek basınç yapmaktadır.

 • Kaburga Çatlağı Veya Kırığı

Eğer son derece şiddetli bir darbe aldıysanız kaburgalarda çatlak ve kırılmalar meydana gelecektir. Bu çatlak veya kırıklar şiddetli kaburga ağrılarına sebep olmaktadır.

 • Gaz Sıkışması

Yemeği fazla kaçırdığınız zaman mide asit üretmeye başlar. Bu asit fazla gaz sonucu sağ kaburga altında ağrıya sebep olabilir. Kabızlık gibi sorunlarda da burada ağrılar meydana gelebilir. Eğer herhangi bir bağırsak hastalığına sahipseniz bu bölgede ortaya çıkan ağrılar son derece normal olacaktır.

 • Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı belirli bir büyüklüğe ulaştığı zaman sağ kaburga altında ağrı meydana gelebilir. Bu sorun idrar yollarını tıkanıncaya kadar herhangi bir sorun ortaya çıkarmaz. İdrar yolları tıkandığı zaman sorun gözükebilir. İdrar yapıldığı zaman bu kaburgalarda ağrılar çok daha fazla artış göstermektedir.

 • Böbrek Taşı

Sağ böbreklerde oluşan taşlar son derece şiddetli ağrıları da beraberinde getirir. Sağ kaburga altında bulunan ağrılar bazen böbrek taşları sebebiyle de ortaya çıkabilir.

Görmüş olduğunuz sağ kaburga altında oluşan ağrılar her zaman ciddi sağlık sorunlarına işaret etmez. Bunlar da ağrıları ortaya çıkaran unsurlar arasında yer almaktadır.

 

Yorum Yap