1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?
Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır

 Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalırım diyenler için şunu söyleyebiliriz ki klomen tedaviniz bittikten sonra doktorunuz ile tekrar görüşmelisiniz. Fakat şunu unutmayın ki bu konu hakkında net bir cevap duymanız pek mümkün olmayacaktır. Çünkü henüz test yapılarak bu bilgiye ulaşılamamaktadır. Hamile kalmanız sizin yumurtlama düzeninize ve vücudunuzun salgıladığı hormonlara bağlıdır. Klomen ile ne kadar sürede hamile kalacağınız belirsizdir. Çünkü her insanın vücut yapısı farklıdır. Klomen tedaviniz bittikten sonra hemen ilk ayda hamile kalabilirsiniz ama aynı zamanda bu süreç aylarca da sürebilir. Klomen tedavisi ile hamile kalanların ortalamasına baktığımız zaman şöyle bir veri ile karşılaşıyoruz: ay başında regl olduğunuzdan sonraki 2 hafta hamilelik şansının en yüksek olduğu zamanlar diyebiliriz. Hamile kalmanız için bir diğer önemli nokta ise yumurtanın taze ve yeni olması gerekir. Klomen tedavisi her ne kadar hamile kalma ihtimalinizi arttırıyor olsa da her kadında hamile kalma oranı aynı değildir. Unutmayın ki erkeğin üreme hücrelerinin kriterlere uygunluğu da hamilelikte belirleyici bir unsurdur. Klomen tedavisi ile kadınların %80 i olgun yumurta üretebiliyor. Fakat sizin de tahmin edeceğiniz gibi yumurtanın döllenmesi, sağlıklı bir embriyonun oluşması ve hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi gibi birçok farklı unsur bulunmaktadır. Bu yüzdendir ki klomen tedavisi bittikten kaç gün sonra hamile kalacağınızı kimse net bir şekilde söyleyemez. Her kadının metabolizması, hamilelik öncesi bünyesinin nasıl geliştiği, genetik sorunları da klomen tedavisinin sonucunu büyük bir oranda etkiliyor

Klomen Tedavisi Nedir?

Hamile kalamıyorum diyen anne adayları için mevcut yumurtlamayı engelleyen sorunları gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir klomen. Ağız yolu ile alınan, yumurtlama destekleyici ve hamile kalma şansını arttıran bir ilaçtır. Klomen tedavisinin başlaması doktor kontrolünde olur. Canınız istediği zaman kafanıza göre başlayamazsınız. Tahlilleriniz sonucunda uygunluk durumuna bakılır ve sonra tedaviye başlanır. Klomen tedavisi düzenli olarak kullanılması ile hamile kalanların sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Bu tedavi tamamen doğal sürecin oluşmasını sağlıyor olsa da ne zaman hamile kalacağınız ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşmanız maalesef mümkün değildir.

Klomen Tedavisi İle Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Korunmasız ilişki sonrası hamile kalamayan kadınların en merak ettiği yöntemlerin başında gelir klomen tedavisi. Peki klomen tedavisi ile hamile kalmak mümkün mü dediğinizi duyar gibiyim. Klomen tedavisi kullanan çoğu kadın hazır yumurtaya sahip olur. Bu durumda hamilelik şansını arttırır. Klomen ilacı yumurtayı uyardığı için hamilelik ihtimali yüksek oranda arttırır fakat her kadında hamile kalma ihtimalinin aynı oranda artmadığı da gözlemlenmiştir.

Klomen Neden Kullanır?

Kısırlık teşhisi konan ya da doğal yollardan hamile kalamayan her anne adayına klomen tedavisi kullanılır. Tüp bebek yönteminden hemen önce uygulanır çünkü klomen tedavisi ile hamile kalma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu tedavi sayesinde yumurtalar hazır hale gelir ve aynı zamanda erkek spermi de hazır hale gelir. Klomen neden kullanılır derseniz doğal bir yöntemdir. Sağlığınıza da hiçbir zararı yoktur.

Klomen Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Yumurtlama döneminin sağlıklı bir şekilde başlaması için ve sağlıklı bir şekilde tamamlanması için klomen tedavisi yaklaşık 6 ay sürmektedir. Tedavi sonucunda her 10 kadından 8’i düzenli şekilde yumurtlamaya başlamıştır. Bu kadınların yaklaşık olarak yarısı hamile kalma şansını yakalamıştır. Fakat genetik bazı engellerin olması durumunda ya da bilinmeyen problemler var ise klomen tedavisi sonucunda hamile kalmama durumu da mevcuttur.

Klomene Kullandıktan Sonra Hamilelik Belirtileri

 • Meme ucunda koyulaşma olasıdır.
 • Sık aralıklar ile idrara çıkabilirsiniz.
 • Mideniz bulanabilir.
 • Halsizlik ve yorgunluk baş gösterebilir.
 • Aniden vücut sıcaklığınız yükselebilir.
 • Koku hassasiyetiniz oluşabilir.
 • Ve tabi ki aşermeler başlayacaktır.

Klomen Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Klomen tedavisinin çeşitli yan etkileri mevcuttur. İlacı doktorunuzun belirlediği dozda ve belirlediği süre kadar kullanmalısınız. Eğer ilaç uzun süre kullanılır ise karında şişkinlik, memelerde gerginlik, kasıklarda ağrı, damar genişlemesi, saç dökülmesi ve bazı bölgelerde kanamalar görülebilir. Böyle durumlar ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza baş vurmanız gerekir. Aksi takdirde öngörülemeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir. Sağlık her şeyden önemlidir. Unutmayın.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir