1. Anasayfa
 2. Sağlık

Dalak Nerede Olur? Dalak Nedir? Dalak Ne İşe Yarar?

Dalak Nerede Olur? Dalak Nedir? Dalak Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunun en önemli organlarından birisi olan dalak, sol göğüs kafesinin altında bulunan bir organdır. Dalak omurgalı canlılarda bulunan bir organdır. İnsan vücudunda oldukça önemli görevlere sahiptir. Dalak süngerimsi bir yapıya sahiptir. Görüntüsü süngere oldukça fazla benzer. Sağlıklı bir dalağın rengi mor renkte olmaktadır. Bağışıklık sistemi için dalak organı son derece kritik bir öneme sahiptir. Vücudumuzdaki lenf sistemlerinin bir diğer parçası da dalaktır.

Bağışıklık sisteminde herhangi bir sorun meydana geldiği zaman dalak organı da olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Bir dalak görevini tam olarak yerine getiremediği zaman yavaş yavaş hastalanmaya başlar. Bu durum ise kişinin sağlığını olumsuz bir şekilde etkiler. İşte dalağın vücudumuz için önemi bu kadar fazladır.

Dalak Nerede Bulunur?

İlginçtir ki insanların birçoğu dalak nerede olur? Dalak nedir? Dalak ne işe yarar? Sorusu hakkında pek bilgi sahibi değildir. Kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek gibi organlarını görevlerini oldukça iyi biliriz. Ancak dalağın görevlerini bu organlar kadar pekiyi bir şekilde bilmediğimiz için dalak nerede olur? Dalak nedir? Dalak ne işe yarar? Soruları hakkında pek fazla bilgi sahibi değilizdir. İşte dalağın vücudumuz için önemi ve görevleri bunlardan oluşmaktadır. Peki, dalak nerede olur diye soracak olursanız eğer karnımızın hemen sol üstünde yer alan bir organımızdır diyebiliriz.

Dalak Ne İşe Yarar?

Çoğu kişi dalak nerede olur? Dalak nedir? Dalak ne işe yarar? Gibi sorularda pek bilgi sahibi olmadığı gibi haliyle de dalak ne işe yarar? Gibi konularda da yanlış bildiği şeyler bulunmaktadır. Dalağın ne işe yaradığını şu şekilde sıralanabilir;

 • Lenfosit üretir
 • Hücre üretimini destekler
 • Kan pompalamasına katkıda bulunur
 • Vücudu bakterilerden korur
 • Demiri geri dönüştürür

Görmüş olduğunuz gibi organlarımızdan biri olan dalağın vücudumuz için sağlamış olduğu faydalar bunlardan oluşmaktadır. Bizler dalak ne işe yarar? Diye düşündüğümüz zaman bunların hangisini biliyorduk. Vücutta bulunan her organın birbirinden farklı görevleri bulunur. Dalağın da her organ gibi görevleri oldukça önemlidir. Şimdi ise dalak ne işe yarar? Sorusu üzerine maddelenen konuları detaylı olarak öğrenelim.

Lenfosit Üretir

Lenfosit dediğimiz şey vücut için oldukça önemli bir sentezdir. Aslında dalak nedir? Diye bir baktığımız zaman bunu sıklıkla görürüz. Dalak lenfosit üretiminde önemli bir organdır.

Hücre Üretimini Destekler

Milyonlarca hücreyi içimizde barındıran canlılarız. Hücreleri kontrollü bir şekilde üreten bir organdır. Hücreler vücudumuz için bu kadar fazla önemli bir şeydir. Aynı zamanda dalak vücudu mikroplardan korur.

Kan Pompalamasını Destekler

Kalp vücudun en önemli organlarından birisidir. Dalak ise kalbi destekleyen bir organdır. Vücutta kan pompalamayı engelleyen her ne varsa onları yok etmeye çalışır. Çoğu kişi dalak ne işe yarar? Bilmediği gibi görevlerinin bu kadar önemli olduğunu da pek düşünmüyor. Gördüğünüz gibi dalak hayati önemde bir organdır.

Bakterilere Karşı Vücudu Korur

Vücudumuza hem fayda hem zarar veren çok sayıda bakteri yer almaktadır. Hastalıkları da bu zararlı bakteriler ortaya çıkarır. Sık sık hastalanan kişilerin genellikle dalağında bazı sorunlar meydana gelebilir. Sağlıklı olmak sağlıklı bir dalağa sahip olmakla doğru orantılıdır.

Karnımızın hemen sol üstünde yer alan organ dalaktır. Bu yüzden dalak nerede olur? Ve dalak organı hakkında her şeyi çok iyi biliyoruz. Görmüş olduğunuz üzere de dalak nedir? Ne işe yarar hakkında soruların detaylı cevapları ise bu şekilde yer almaktadır.

Demiri Geri Dönüştürür

Demir insan vücudu için oldukça önemlidir. Dalak ise demiri tekrar tekrar dönüştürür. Dalak vücudumuz için ihtiyaç duyulan demiri depolamak için oldukça sistemli bir şekilde çalışmaya devam eder.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir