1. Anasayfa
 2. Yemek

Sucuk Neden Ekşi Olur? Ekşimiş Sucuk Yenir Mi?

Sucuk Neden Ekşi Olur? Ekşimiş Sucuk Yenir Mi?

Gerek kahvaltılarda gerekse de diğer öğünlerde tercih edilen gıdalardan birisi de sucuktur. Özellikle sucuklu yumurta sabah kahvaltılarının vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Sucuk gerek evde yapılabilmekte gerekse de hazır olarak alınabilmektedir. Tabii ki sucuğun üzerinde olan değişimler de insanlar tarafından merak edilmektedir. Sucukta gelen değişimlerden sonra sucuğun yenilmeye devam edilip edilmeyeceği sıklıkla sorulmaktadır. Sucukta meydana gelen değişmelerden birisi de ekşime olmaktadır. Sucuk zamanla ekşiyebilmektedir. Bu noktada insanlar tadı ekşi olan, artık ekşimeye başlamış olan sucukları yemeye devam edip etmeyeceklerini merak etmektedir. Ekşiyen sucuğun tüketilmesinin bir zararı olup olmadığı sıklıkla sorulmaktadır.

Sucuk Neden Ekşir?

Gerek kendi yaptığımız gerekse de hazır olarak aldığımız sucukların ekşimesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Sucuk yapılırken kullanılan malzemelerde bir sorun olması ve bunların bozuk olması en büyük problemlerden birisidir. Bozuk ürünler ile yapılan ürünler de hızlı bir şekilde bozulmaktadır.
 • Sucuk yapımında kullanılan bağırsağın yumuşak olması gerekmektedir. Çok kuru bir bağırsak ile sucuk yapmanız onun yeterince kurumasını engelleyecektir. Islak kalan sucuk da hızla ekşiyecektir.
 • Uygun ortamlarda saklanmayan sucuklar da hızla bozulacaktır. Çok sıcak ortamlarda veya açık bir alanda saklanan sucuklarda hızlı bir şekilde bakteri üremesi görülecektir. Bu da sucuğunuzun hızlı bir şekilde bozulmasını sağlayacak ve tadında ekşime olacaktır.

Sucuğun bozulmasının bu ve bunlara benzer daha birçok etmeni bulunmaktadır. Bu yüzden sucuğun hem doğru şekilde yapılması hem de doğru şekilde saklanması gerekmektedir. Bu tür kurallara dikkat etmeden yapılan sucuklarda ekşime görülebilmektedir. Tabii ki bu ekşime sonucunda insanların en çok sorduğu ekşiyen sucuk yenilebilir mi? Sucuğun ekşimesinin insan sağlığına bir zararı var mıdır sorusu olmaktadır.

Ekşiyen Sucuk Yenilebilir Mi?

Sucuğun tadında oluşan ekşimenin birçok sebebi olabilmektedir. Fakat bu sebeplerin tamamı sucuğun bozulduğunu göstermektedir. Maalesef tadında değişim olan ve artık ekşi bir tat alan sucuk bozulmuş demektir. Bunu tüketmeniz sağlığınız açısından ciddi problemler oluşturabilmektedir. Sucuk bir et ürünü olduğu için doğru şekilde hazırlanmalı ve saklanmalıdır. Aksi halde hızla bozulabilir. Bozulan et ürünlerinin tüketilmesi de sağlığınızda ciddi sorunlar neden olabilir. Bu yüzden tadı ekşimiş olan veya tadı değişmeye başlayan sucuklar da kesinlikle tüketilmemelidir.

Gerek hazır olarak aldığınız gerekse de kendi yaptığınız sucuklar artık ekşimeye başladıysa, tadında farklı bir tat varsa bunların tüketilmemesi ve atılması gerekmektedir. Sucukların tadında yaşanılan değişiklikler büyük bir problemin işaretidir. Ekşimeye başlamış olan sucukların da bu yüzden yenilmemesi gerekmektedir.

Sucuğun Ekşimemesi İçin Ne Yapılabilir?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi artık ekşimiş olan bir sucuğa yapılabilecek bir şey yoktur. Ekşiyen sucuğun derhal atılması ve tüketilmemesi gerekmektedir. Bu noktada bizim yapabileceğimiz sucuk ekşimeden öncedir. Sucuğun ekşimemesi için yapabileceğimiz birçok şey bulunmaktadır. Bunlar arasında sucuğun doğru olarak hazırlanması ilk sırada gelmektedir. Sucuk kaliteli malzemeler kullanılarak hazırlanmalı ve iyi bir bağırsağın içine konulmalıdır. Aksi halde hızla bozulacak ve ekşime yapacaktır.

Hazırlanması aşamasından sonra tabii ki saklanması da önemlidir. Hazırladığınız sucuk mutlaka uygun şartlarda saklanmalıdır. Çok sıcak, fazla nemli yerlerde saklamak sucuklarınızın bozulmasına neden olacaktır. Bozulan sucuğun tadında da başta ekşime olmak üzere birçok değişim meydana gelecektir. Bu tür sorunlar yaşamamak için sucuklarınızı yaptıktan sonra mutlaka uygun bir ortam muhafaza etmelisiniz. Sucuğunuzu da tüketecekken tüketeceğiniz kadar çıkarmalı, hepsinin açık ortamda bırakmamalı ve hava almasını engellemelisiniz. Sucuklarınız bu sayede uzun süre tüketime uygun olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Daha önce araştırıp pek Türkçe kaynak bulamadığım sorundu Elinize sağlık eminim arayan çok kişi vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir