1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Düzensiz Adet Görenlerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Düzensiz Adet Görenlerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bir kadın az ya da çok aktif bir cinsel hayata sahip olduğunda, belli bir zamanda adet görmemişse hamile olduğunu düşünmesi normaldir. Bu, düzenli bir adet döngüsü olan, yani yaklaşık 28 gün süren bir kadının başına geldiğinde, o günlerde adet görmemişse bir şeylerin yanlış olup olmadığını anlamak da nispeten kolaydır.

Ancak adetiniz normal değilse ve seks sırasında kendinizi korumaktan korktuğunuzu düşünüyorsanız, kendinize “Hamile olup olmadığımı nasıl anlarım?” diye de sormanız gerekir.

Düzensiz adet görenlerde hamilelik belirtileri nelerdir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu durumlarda adet gecikmesi yaygın olmadığı için hamile olup olmadığınızı ve adetinizin düzenli olup olmadığını anlamak kolaydır. Ancak adet düzensizliği meydana geldiğinde adet dönemleri 28 gün sürmediği, bazen 24 gün sürebildiği ve bir ayda 30 günden fazla sürdüğü için adet gecikmesi rutin hale gelebilir. Bu nedenle bu durumlarda adet görmemeniz hamile olup olmadığınızın çok güvenilir bir göstergesi değildir.

Düzensiz Adet Görenler Hamile Olduğunu Nasıl Anlar?

Düzensiz bir döngüm varsa hamile olup olmadığımı nasıl anlarım? Bazı belirtilerin adet görme ile karıştırılabileceği doğru olsa da, hamileliğin başka belirtileri de vardır. Bunların arasında şunlar bulunur;

 • Daha koyu meme başı areolaları,
 • Tuvalete çok daha sık gitme,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Her zamankinden daha yorgun olmak,
 • Uyuşma,
 • Çok yoğun vajinal akıntı.

Karın ağrısı, baş ağrısı, sıvı tutulması veya meme şişmesi gibi diğer semptomlar, hem adet döneminde hem de hamilelik sırasında ortaya çıktıkları için kafa karıştırıcı olabilir. Bununla birlikte, adet döngünüzde bu semptomları hiç yaşamadıysanız (düzensiz olsalar bile) ve birden fazla varsa, bu hamile olduğunuzun bir işareti olabilir.

Hamile Kadının Duası Kabul Olur Mu?

Genel olarak kişilerde bu tarz bir inanış olabilir. Hamile olan anneler kendileri ile bebekleri için iyi dileklerde bulunduklarında büyük oranda duaları kabul olur. Hamile kadının duası kabul olur mu? Sorusuna genellikle evet cevabı verilebilir.

Hangi durumlarda bir döngü anormal kabul edilir? Bir kadının düzenli bir adet döngüsü 28 gün sürer, ancak bu süre genellikle 25 ila 36 arasında değişir, ancak süre her zaman sabittir. Bir adet döngüsü ile diğeri arasında 4 günden fazla aralıklarla her ay değişken bir süre varsa, adet döngüsü düzensiz olarak kabul edilir.

Bu, tiroid gibi hormonal dengesizliklere yol açan farklı nedenlere veya polikistik over gibi bazı patolojilere bağlı olabilir. Adet döngüsü stres, kansızlık, kilo kaybı veya aşırı kilo alımı gibi dış problemlerden, duygusal problemlerden veya bazı ilaçların alınmasından da etkilenebilir.

Hamile Kadının Okuması Gereken Dualar?

Hamile olan kadının yapacağı duası bebeği ile kendi adına iyi dilekler istemesi büyük miktarda kabul olan dua olarak görülür. Bunun için hamile kadının okuması gereken dualar? Sorusuna kendisi ve bebeği adına yapılacak dualar cevabı verilebilir.

Düzensiz dönemler ve hamilelik: hamilelikte kanama türleri, hamile olduğunuz konusunda sizi uyarabilecek önceki belirtilere ek olarak, kanamanızı gözlemleyerek de hamile olduğunuzu sezebilirsiniz. Ancak, hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek ancak birçok kadının adet kanaması ile karıştırdığı farklı kanama türleri de vardır.

Kadınlardaki Hamilelikte Görülebilen Kanamalar Nasıl Olur?

Yerleşme kanaması, hamileliğin başlangıcında meydana geldiği için adet kanaması ile en çok karıştırılan kanamadır. Bu tip akıntı, döllenmiş yumurta anne adayının rahmine girdiğinde meydana gelir.

Genellikle kahverengi (kahverengiye benzer) olduğu için adetten rengine göre ayırt edile bilinir, adet kadar bol değildir ve 5 günü bulabilir.

Vajinal lekeler bu tür kanamalar hamileliğin erken döneminden adetin sonuna kadar ortaya çıkabilir, bu nedenle hemen başlarsa adetinizle karıştırılabilir. Ancak vajinal lekelenme, âdet kanamasından farklıdır çünkü çok hafif bir akıntıdır ve bazen giysi üzerinde sadece birkaç damla kan bırakabilir.

Desidual kanama, hamileliğin erken döneminde meydana gelebilecek ve kadınlık hormonlarının seviyelerindeki dengesizlik nedeniyle oluşabilen kanamadır. Bu hormonal değişiklikler, sırayla, rahmin astarının dökülmesine neden olur ve bu da ağır kanamaya neden olabilir.

Adetiniz düzensiz olsa bile hamile olabilirsiniz ve adetinizden birkaç hafta önce bu tür kanamalar yaşayabilirsiniz.

Hamile Kadının Duası Neden Kabul Olur?

Toplumda yaygın bir inanış şeklinde zor durumda olanların yaptıkları dualarının kabul gördüğü görüşü vardır. Hamile kadının duası neden kabul olur? Buradan yola çıkılarak hamile kadınlarında dualarının kabul olacağına inanılır.

Kaç gün sonra düzensiz olup olmadığını bileceğim? Bazı belirtiler size hamile olup olmadığınızı söyleyebilse de, hamile olup olmadığınızı veya adet düzensizliği olup olmadığını anlamanın bazı yolları vardır. Hamilelik testi veya bir sağlık merkezinde yapılan kan testi ile sonuçlar kolaylıkla ortaya çıkar. Hangisini kullandığınıza bağlı olarak, er ya da geç hamile olup olmadığınızı bilebilirsiniz.

Hamilelik Testi Nereden Alınır?

Hamilelik testi, herhangi bir eczaneden satın alınabilen ve idrar yoluyla hamileliği tespit eden bir cihazdır. Bir kadın hamileyse, döllenmeden 10 ila 15 gün sonra, idrarda insan koryonik gonadotropin (hCG) olarak bilinen tipik bir hamilelik hormonu belirir. Yani bu tür bir hamilelik testinin tespit ettiği şey, bu hormonun idrarda bulunup bulunmadığıdır.

Normal kadınlarda hamilelik testleri güvenilir midir? Cevap evet, adetin tipi döllenme gerçekleştikten sonra sonucu değiştirmez. Bu testi sabah, korunmasız cinsel ilişkiye girdiğinizden şüphelendikten 15 gün sonra (hCG seviyeleri çok daha yüksek olduğu için) günün ilk idrarıyla yapın.

Kan testi, bir sağlık merkezinde kan testi de hamile olup olmadığınızı öğrenmenin tamamen güvenilir bir yoludur. Bu durumda, HCG hormonu kullanılarak hamileliği tespit etmeye çalışılır. Ancak gebelik testlerinden farklı olarak bu durumda bu hormonun kandaki seviyeleri ölçülür ve bu da onu çok daha doğru bir yöntem haline getirir. Bu kan testini yaparak adetinizin gecikmesinden sadece 8 gün sonra hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir